دیان آرا صنعت

(DAS®)

مخصوص دریچه هوا

ابزاری جهت کنترل، توزیع و هدایت هوا میباشد. دریچه های هوا متناسب با محل نصب و کاربرد آن به دسته بندیهای مختلفی مانند:

چهارگوش – گرد – خطی – اسلوت – لوور ـ بازدید و زیرفن کوئلی تقسیم میشود. جهت کنترل میزان حجم خروجی هوا از یک دریچه میتوان از دمپر استفاده کرد. دمپرها به دوصورت دمپردستی و دمپربرقی که هردو مدل در پشت دریچه و درنقطه غیر قابل دید قرار میگیرد و دسته بندی میشود.

انواع دریچه های گرد به شرح زیر میباشد:

دریچه گرد تخت و بلندگویی: که اغلب جهت هوای رفت ( indoor ) استفاده میشود و برای سالنهایی با ارتفاع حدود ۳ متر مناسب میباشد.

دریچه گرد جت نازل: که جهت هوای رفت استفاده میشود و با توجه به ساختار آن برای سالنهایی تا ارتفاع حدودا ۵ متر مناسب میباشد.

دریچه گرد جت دیفیوزر(کروی): که این مدل دریچه با توجه به ساختار آن میتواند درتمام جهت ها تنظیم گردد و با پرتاب باد بلند خود میتواند در ارتفاع حدودا ۵ متر به بالا جهت انتقال هوا استفاده گردد.

دریچه گرد سونایی: اغلب جهت خروج هوا در انواع سرویسها و حمام مورد استفاده میباشد. با توجه به ساختار آن و نازل عمودی که در وسط آن تعبیه شده است میتوان فاصله صفحه دریچه تا مرکز آن را جهت باز و بسته شدن صفحه و درنتیجه انتقال هوا کم و زیاد کرد. این مدل دریچه جهت هوای رفت و برگشت قابل استفاده میباشد.

دریچه گرد سبدتخم مرغی ( مشبک ): این نوع دریچه هم همانطور که از نامش مشخص است به صورت مشبک و صفحه شطرنجی تولید میشود و جهت مصرف به دو صورت انتقال هوای رفت و انتقال هوای برگشت مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع دریچه های چهارگوش به شرح زیر میباشد:

دریچه چهارگوش یک طرفه ـ دوطرفه ـ سه طرفه ـ چهارطرفه ، این مدل دریچه ها با توجه به ساختار آن و محل جاگذاری میتواند پرتاب باد یکنواخت و یکسان به اطراف محیط مورد نظر داشته باشد. از این دریچه ها معمولا برای محیط هایی با ارتفاع ۳ متر مناسب میباشد. قابل ذکر است این نوع دریچه میتواند جهت امور دکوراتیو به صورت تایلی تولید و استفاده گردد.

دریچه آرمسترانگ: این مدل دریچه اغلب به صورت تایل ۶۰*۶۰ که بر روی سقف کاذب نصب میشود استفاده میگردد. در این مدل دریچه با توجه به ساختار آن میتوان از انواع دریچه گرد یا چهارگوش جهت انتقال موثر هوا و هماهنگی با دکوراسیون، هم جهت انتقال هوای رفت و هم برگشت استفاده کرد. با توجه به نوع کانال کشی ( چهارگوش ثابت یا کانال گرد ثابت و فلکسیبل ) جهت اتصال استاندارد میتوان از تبدیل پشت دریچه استفاد نمود.

دریچه دیفیوزر خورشیدی و گردابی: در این مدل از دیفیوزر خورشیدی و گردابی با توجه به شکل ساختمانی دریچه، جهت ایجاد جریان اختلاطی با شدت پرتاب نسبتا بلند استفاده میگردد. منظور از تهیه این نوع دریچه از بین بردن گرادیان دما در سالن و رسیدن به حداکثر اختلاط میباشد. نکته حائز اهمیت دیفیوزر گردابی شرکت دیان آرا صنعت ( داص DAS ) این است که در مکانهایی که امکان به وجود امدن ریز ذرات ( particle ) وجود داشته و بسیار اهمیت دارد که درسریعترین زمان ممکن از فضا خارج شوند مانند اتاقهای تمییز ( clean room) باید توجه به محل جانمایی دریچه خورشیدی و همچنین جانمایی دریچه های برگشت داشت تا بالاترین راندمان را بدست آورد.

دریچه اتاق عمل: که به دو مدل دریچه رفت هوای اتاق عمل و دریچه برگشت هوای اتاق عمل همراه با منفذ جهت سوکت بیهوشی تولید و عرضه میگردد.

دریچه های خطی: که درطولهای بلند نسبت به عرض دریچه تولید میشوند. اغلب به صورت یک طرفه یا دو طرفه با زاویه های صفرـ ۱۵ و ۳۰ درجه تولید میشود.

دریچه اسلوت: این نوع دریچه با توجه به استفاده از پره های قابل تنظیم که به صورت خطی قرار میگیرد دارای الگوی پرتاب باد مختلفی میباشد. این دریچه با توجه به محل نصب خود به صورت دریچه اسلوت خطی و دریچه اسلوت قوس دار تولید میگردد. از این دریچه تولیدی دیان آرا صنعت DAS اغلب جهت هوای رفت و برخی مواقع جهت برگشت هوا استفاده میشود. باتوجه به فضای محل نصب و میزان انتقال دبی هوا میتوان از یک اسلوت تا چندین اسلوت استفاده کرد. یکی از نکات مهم جهت استفاده از دریچه اسلوت و یکنواختی هرچه بیشتر توزیع هوا، پلنیوم باکس جهت اتصال به انواع کانال ثابت یا فلکسیبل میباشد.

دریچه لوور: این دریچه با توجه به ساختار آن جهت ایجاد ارتباط و هوای یکسان بین دو فضا بدون ایجاد دید مستقیم میان آنها استفاده میشود. روش کار دریچه لوور DAS برپایه اختلاف فشار میان دو محل بوده و باالطبع هوا از محل پرفشارتر به محل کم فشارتر جریان می یابد و درنتیجه جایگزین هوای تخلیه شده از محیط کم فشار میشود.

در پایان باید به موارد قابل توجه زیر اشاره کرد:

  • جهت توزیع استاندارهوا و همچنین اتصال انواع کانالهای ثابت و فلکسیبل به دریچه میتوان از تبدیل یا باکس پشت دریچه استفاده نمود.
  • جهت استفاده از چند کانال هوای ثابت و یا فلکسیبل به یک دریچه میتوان از پلنیوم باکس متناسب با نوع دریچه و کانال استفاده نمود.
  • تمامی دریچه های تولیدی شرکت دیان آرا صنعت (داص DAS) طبق سفارش و رنگ موردنظر مشتری میتواند به صورت کوره ای با رنگ پودری الکترواستاتیک رنگ شود.
  • متریال مورد استفاده در اغلب دریچه های فوق میتواند استیل، آلومینیوم، آهن و پی وی سی PVC به همراه فنر پشت دریچه و توری مطابق سفارش مشتری باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *